Една от най-красивите истории за кърменето


Дарина Михайлова
Тази история за кърменето е разказвана и преразказвана в книги и лекции по кърмене години наред и е един от личните ни фаворити.
Всичко започва така ...
През 80-те години в зоопарка Колумбус, Охайо е имало горила, която е родена и израснала в плен и никога не е имала опит с майчинството, не е имала приятели, които са били майки, никога дори не е срещала бебе горила.
Горилата забременяла по развъдна програма и родила своето здраво бебе, но не можела да го кърми и това не завършило добре за него.
По-късно отново забременяла, но този път зоолозите обръщали много по-голямо внимание. Решили да поканят майки от La Leche League да дойдат и да кърмят пред клетката на горилата.
Доброволците седяли там редовно през цялата й бременност, кърмели бебетата си и горилата проявявала все по-голям интерес с напредването на бременността.
Когато се родило бебето горила, тя все още не била напълно сигурна какво да прави.
Зоолозите бързо извикали доброволците отново, за да близо до горилата и тя да може да ги гледа. Този път наблюдавала много внимателно.
Човешка майка взела бебето си, притиснала го към гърдите си, предложила му да суче и бебето се нахранило.
Майката горила започнала да я имитира. Взела бебето си, притиснала го към гърдите си, предложила му да суче и бебето ѝ се нахранило.
Обърни внимание, че единствено и само социалната подкрепа на другите майки е била достатъчни, за да може майката горила да се справи успешно този път.
Какво се случва с кърменето в днешно време?
Отново и отново виждаме, че жените, които искат да кърмят, са претоварени от информация. Гледат снимки и видеа на „правилно засукване“ и четат пълни с противоречива информация книги.
Често им се казва да се подлагат на специални диети, да изцеждат гърдите си всеки път след хранене и да следят точното количество мляко и така нататък.
А истината е, че кърменето, както всички майчински умения, е нещо, което научаваме усещайки и правейки. А то работи най-добре, когато го научаваме заедно, с подкрепата на други майки.
Именно и затова в училището ни за бременни създадохме наръчник за Начало на кърменето, в който включихме на едно място само най-важното, което е нужно да знае бременната жена и новата майка.
И един съвет от нас: ако имаш приятелка или близка, която е с бебе и кърми, поговори с нея и я помоли да се видите.
Една такава среща би могла да ти помогне да видиш на живо как работи кърменето, а като бонус може да получиш и някоя друга бебешка усмивка или да опиташ да смениш памперс.