Количката - приятел или враг на режима на сън на бебето
Дарина Михайлова
Създател на Спокойна мама. Сертифициран „помощник на мама“ (Newborn Mothers Collective), преминала обучение за подкрепа за кърмене към НАПК, педиатричен консултант по детски сън (IPSP).
Много често в работата си като консултант по сън виждам как родителите са объркани дали дългите разходки в количка помагат или по-скоро саботират добрия режим на сън на бебето.
В тази статия ще споделя моите препоръки при използване на количка, с които вярвам, че ще успееш да се ориентираш в твоята ситуация кога и как да я използваш най-ефективно.
Новородено бебе и първите месеци
За новородените бебета много често возенето в количка помага много да се чувстват спокойни и да спят по-дъги интервали на сън. Затова и в този период моята препоръка е смело да използвате количката.
Дори и в по-студените месеци разходките помагат на много от родителите с малко бебе да разнообразяват ежедневието си и да осигурят по-спокоен сън на новороденото си бебе.
През зимния период е важно да следите за мъгла и замърсяване на въздуха. У нас отдавна не е имало рекордни студове, но все пак и много ниски температури не са за предпочитане при новородените бебета.
Ако случайно бебето не обича да стои в количка дори и в първите си дни и седмици след раждането, често работи добре, ако опитате да приспите бебето повито с пелена за повиване (swaddle / антистрес пелена).
При някои бебета много помага и белият шум, като важна препоръка от мен е да не слагате машинката или устройството твърде близко до главата на бебето и да винаги да замерите с приложение на телефона си, каква е силата на звука. Според AAP до 50db, а спореo CDC до 60db са безопасните препоръки в използване на бял шум.
Бебето 3-6 месеца
На тази възраст все още доста бебета обичат да се возят в количката и тя помага на много родители да разнообразяват ежедневието и игрите с разходки навън.
Една от препоръките, които аз лично споделям с родителите, е все пак да опитат да разпределят на тази възраст времето на бебето и в игри у дома и на постелката за игра, не само в дълги разходки, колкото и примамливо да е времето през пролетта и есента, например.
На тази възраст повечето бебета започват да искат да се въртят по корем, да опознават света все по-смело с ръце и крака, да хващат предмети, да започнат да сядат и пълзят.
Дългите разходки повече от 2-3 часа навън само в количка често крадат от нощния сън на бебето или пък може да създадат предпоставка за бебе, което все още е по-бавничко в движенията или статично поради липсата на повече активности на постелката за игра.
Към средата на четвърти и края на пети месец повечето бебета са на три дремки в деня си, като за много родители е удобно втората и/или третата дрямка често да са навън. Така хем бебето заспива по-лесно, хем разходките успяват да им помогнат да разнообразят будните периоди на бебето.
Още един съвет от мен - спокойно може да опитате да ползвате количката и на терасата у дома или коридора, ако това е удобно за вашето семейство и вярвате, че ще помага на бебето да поспи, докато и мама и тате си отпочинат. :)
Бебето 6-12 месеца
В тази възраст повечето деца вече сядат стабилно, пълзят, лазят, изправят се (най-често около 8-10 месеца) и започват с първите си крачки.
Тази възраст е много динамична и много бебета започват да показват липса на търпение да стоят дълго време в количката. Това е нормално с оглед всички нови умения и желанието им да достигат до предмети, хора и да играят по-активно, използвайки тялото си.
За някои деца вече дремките в количка може да се окажат предизвикателство, а за други пък да са единственият начин за лесно заспиване.
Важно е да отбележа, че в тази възраст вече ативното будно време в игри играе огромна роля в това бебето да заспива по-лесно и да спи по-добри дремки. И тук дъъългите разходки навън често може да крадат от будното време и възможността бебето да тренира новите си умения и нощем да се буди, за да навксва с това.
Като консултант по сън моите препоръки са да имате комбинация и от игри на пода или на килимче в парка, разходки и дремки в количка. Всяка една крайност в повечето случаи не помага. :)
При преход от 3 към 2 дремки около 6.5-8 месеца най-често, количката за някои семейства помага много бебето да успява да издържи по-дългите интервали, като в първата половина на будуването прави кратка разходка за дневна светлина и разнообразие навън в количката.
Често обаче разходка в края на интервалите на будуване носи риска бебето да скъси интервала и заспи доста по-рано и така да спи кратка дрямка и преходът да забуксува.
Друго, което често виждам е, че някои бебета заспиват бързо в количка, но спят кратко 30-40 минути и не успяват с никакви техники да спят повече.
Тогава, особено в преходна възраст, когато се опитвате бебето да мине на по-малък брой дремки, е добре да заложите на сън у дома, където може би опциите да доприспите са повече, а разходките с количка да са основно около средата на интервалите на будуване, за да успявате да разнообразявате бебето и вас самите. :)
Детето 12-24 месеца
За доста деца в първите месеци след рождения им ден количката продължава да е нужна за по-лесно придвижване до площадка или парка, а и за разнообразяване на будните периоди.
За някои деца след прохождане обаче, стоенето в количка става доста трудно и често за кратки интервали от време.
При прехода към 1 дрямка, характерен за тази възраст, нещо, което често виждам да саботира родителите е връщането от площадка или детска кухня около 12:00-12:30 часа с количка и унасяне на детето.
Това често не е признак, че детето не е готово за една дрямка, а по-скоро, че е добре да избягваме за даден период от време тази разходка, за да може детето да успява да се прибере, обядва и подготви за сън.
От друга страна точно в този преход, количката следобед помага да разнообразявате игрите у дома с разходки до площадкатата и парка, с които да подпомогнете издържането на по-големи интервали като балансирате умората на детето. :)
В заключение, количката може да е чудесен помощник на родителите, но е важно да успяваме да преценим и как влияе на детето.
За някои деца е чудесно място за сън до късна възраст, за други е по-скоро лесно заспиване, но винаги кратък сън. Избягвайте капаните, които описах по-горе и се радвайте и на времето навън, защото всички имаме нужда от него.
Ако имате нужда от помощ в режима и съня на бебето, ще се радвам да помогна. :)