Коя е най-подходящата възраст за самостоятелно заспиване на бебето?


Дарина Михайлова
В тази статия отговарям на един от най-честите въпроси на родителите с деца, които изпитват затруднения със съня и обмислят самостоятелно заспиване, а именно:
Коя е най-подходящата възраст за самостоятелно заспиване на бебето?
Първо, искам да уточня, както съм казвала много пъти в различни уебинари и статии, самостоятелното заспиване не е нужно да е единственото решение, за да подобрим съня на децата.
Всичко зависи най-вече от нуждите и целите на семейството.
За някои семейства в практиката ми като консултант по сън е достатъчно да намалим събужданията на 1-2-3 на нощ и това за тях е достатъчно добър сън.
За други семейства нуждата е да спят по-дълъг период на спокоен сън и да имат едно събуждане за хранене около ранните часове сутрин.
За други родители целта е самостоятелно заспиване и нуждата от консолидиран нощен сън, като причините могат да са много - от поредна бременност, до тръгване на ясла, връщане на майката на работа и още много и различни.
Какво е важно за едно семейство е строго индивидуално и тук няма правилен или грешен избор от гледна точка на мен като консултант по сън. Подхождам с уважение на изборите на всяко семейство и моята основна цел да ги подкрепя с опита и знанията ми.
Да се върна на темата: Коя е най-подходящата възраст за самостоятелно заспиване на бебето?
И сега, дано не те разочаровам, но няма един единствен точен отговор. :)
И това е напълно нормално с оглед това, че всяко дете е различно, всяко семейство също.
Това, което аз споделям, когато ме попитам родителите този въпрос, са спецификите на различните възрастти и какво най-често благоприятства и какво създава предизвикателства в процеса на самостоятелно заспиване.
Бебето 0-6 месеца
Както може би знаете, аз не работя “самостоятелно заспиване” с бебета под 6-7 месеца. С тази възраст работя с консултация или проследяване за преход към по-малък брой дремки при нужда.
За възрастта над 5 месеца някои консултанти и у нас, и в света, предлагат програми и методи за самостоятелно заспиване. Аз лично смятам тези бебета за доста малки и според мен с оглед динамиката в развитието между пети и осми месец е добре промяната в тази възраст да се преценява доста добре.
Бебето 6-8 месеца
За възрастта 6-8 месеца има доста предизвикателства, ако се работи по самостоятелно заспиване и аз винаги ги споделям на родителите преди да потвърдим какво ще правим.
Тази възраст е динамична с оглед много промени в бебето - самостоятелно сядане, първи опити за пълзене, начало на захранване, нуждата от преход от 3 към 2 дремки, скокове в растежа.
Предимствата са, че бебето е по-малко и по-склонно да направи промяната с повече подкрепа на родителя - позволява да го гушнеш, успокоиш, често погалване, пеене помагат и се приемат добре от бебето.
И все пак в тази възраст аз често препоръчвам първо да се направи преход към 2 дремки, да се установи режим на хранене с оглед захранването, да се овладее сядане и спане по корем и тогава да се види дали има нужда от още промени в съня.
Бебето 9-11 месеца
За възрастта 9-11 месеца често обичам да определям като много благоприятна за самостоятелно заспиване, защото бебето е вече на 2 дремки, захранването е напреднало. Откъм моторно развитие повечето бебета вече свободна се въртят, сядат, пълзят и спят в различни удобни за тях пози.
Това, което в тази възраст най-често води до регрес в съня на децата е изправвянето в леглото и затова в тази възраст често потвърждавам с родителите това умение, преди да преминем към самостоятелно заспиване.
В този възраст бебето хем е по-самостоятелно вече, хем още позвоява сравнително лесно да бъде гушнато, успокоено, погалено и успокоен вербално.

Заяви консултация или работа с проследяване за подобряване на съня на бебето и цялото семейство с Дарина Михайлова (консултант по детски сън).
Бебето 12-14 месеца
За възрастта 12-14 месеца най-голямото предизвикателество е нуждата за повечето деца от преход към 1 дрямка. Това често е огромна промяна в режима на сън, което от своя страна влияе супер силно върху нощния сън.
Когато ме потърси семейство с бебе на тази възраст, моята препоръка почти винаги е първо да направим преход към 1 дрямка. Това наистина може да направи голяма разлика в съня на едно дете.
Допълнително на тази възраст предизвикателства създават прохождането, появата на период от “тревожност от раздяла” и емоциите около първия рожден ден.
И все пак имам доста бебета, с които сме постигнали буквално чудеса в тази възраст. :)
Бебето 14-24 месеца
За възрастта 14-24 месеца най-важното е детето да е вече с установен режим с 1 дрямка, да ходи по възможност самостоятелно и най-вече майката да е готова на тази промяна.
Когато над една година сме практикували споделен сън става по-трудно и за родителите да променят нагласата и навиците си. :)
В тази възраст предимствата са в това, че бебето е доста по-самостоятелно и мобилно. Често се храни вече доста по-добре и все по-малко зависи от нощно хранене, ако все още има. Също така сънят е доста по-плътен с оглед по-добрия прием на храна денем и умората, която идва от повече активности и игри.
Предизвикателствата тук са свързани най-вече с навиците, които са вече по-дълго време установени и очакванията на децата кое точно как се случва. Също така в тази възраст около 18-24 месеца, често имаме вече и едни малки хора, които установяват себе си в този свят все още по-плахо, но пък често със силен тон и на моменти тръшкане.
С тази възраст работя доста последните две години и смятам, че също е много подходяща за дългосрочна промяна като преместване в нова стая, евентуално отбиване, ако майката е готова и го иска.
Децата над 24 месеца
С деца над 24 месеца в практиката си по-скоро не работя чиста форма на самостоятелно заспиване. Имам знание и обучение да работя с деца до 7 годишна възрастта, но по-скоро това също е мой личен избор като консултант, който е обоснаван най-вече от възрастта и това, че тук вече играят роля много допълнителни фактори върху поведението и съня на децата. С тази възраст подкрепям родителите с консултации.
Надявам се, че тази статия успя да помогне да се ориентираш в ситуацията си и кога е подходящо да се насочиш в посока самостоятелно заспиване, ако това е решението за вашето семейство.
За мен остава огромното удовлетворение и щастие от всички бебетата, които се чувстват наспани, усмихнати, хранят се по-добре, играят повече и са много по-спокойни и щастливи, както и техните родители, които връщат по-спокойното си ежедневие, времето с партньора, възможността да се върнат към тренировки или любими хобита.
Добрият сън е безценен дар и го желая и на теб! Ако искаш заедно да върнем съня във вашия дом, разгледай вариантите за работа с мен. 💛